Je bekijkt nu  Utrecht, zoals Clare Lennart het toen zag

zondag 15 maart 2026   |   11:00   |   Wandeling

locatie: vertrekpunt Vredenburg 3 (pand Parfumerie Douglas), Utrecht

wandeling geleid door Petra Teunissen, biograaf Clare Lennart

In de zomer van 1926 kwam Clare Lennart (1899-1972) in Utrecht wonen. Haar eerste indrukken van de Domstad legde ze vast in het nostalgische verhaal Utrecht, zoals ik het toen zag. Bijna honderd jaar later lezen we daarin hoe Lennart - via haar vele wandelingen - het middeleeuwse Utrecht leerde kennen en liefhebben. Ze zou de stad niet meer verlaten.

Tijdens de wandeling passeren we diverse plaatsen waar Clare Lennart woonde, zoals de 'groene poort' op de Steenweg, het decor van haar onlangs herdrukte roman Huisjes van kaarten. In het zuidelijke deel van de Utrechtse binnenstad lopen we langs de huizen en plekken die belangrijk voor haar waren en waar ze haar populairste romans schreef, onder andere over het geheimzinnige huis in haar roman Twintig ramen aan de straat. In het etablissement waar een van de twee Boekenweekgeschenken van Clare Lennart ontstond - op een steenworp afstand van haar eerste Utrechtse kamer - eindigt de wandeling en drinken we een kopje koffie of thee.

Al wandelend vertelt biografe Petra Teunissen over de ontstaansgeschiedenis van Clare Lennarts oeuvre en over de grote rol van Utrecht in het soms turbulente leven van de schrijfster.

Aantal deelnemers: min. 7, max. 15.
Duur wandeling: ca. 2 uur.
Toegang: € 16,00 incl. koffie/thee

Omslag van Twintig ramen aan de straat (1e dr., 1965)

Clare Lennart is het pseudoniem van Clara Helena Klaver. Zij werd in 1899 in Hattem geboren in een kunstenaarsgezin waar ze een vrije opvoeding kreeg. Haar jonge jaren bracht zij door in het landelijke Oldebroek in een groot huis met kwekerij en uitgestrekte tuinen, een periode die een groot stempel drukte op haar verdere leven. Zij werd onderwijzeres, behaalde een l.o.-akte Frans en werkte op scholen in kleine dorpen in Drenthe en Overijssel, vanaf 1926 in Utrecht. Daar kreeg ze een relatie met de getrouwde Wim van den Boogaard, destijds ongewenst in het onderwijs. Ze nam ontslag.
Om toch aan inkomsten te komen ging ze kamers verhuren. Dat leverde in de crisistijd echter weinig geld op. Daarom begon Clara rond 1931 te schrijven. 's Avonds zette ze haar jeugdherinneringen en verhalen uit haar onderwijstijd op papier. Het lukte om haar verhalen te verkopen.
In 1932 nam haar schrijverscarrière een literaire wending. Toen ze in 1972 overleed had zij niet alleen een groot succesvol oeuvre opgebouwd, maar nam ze in het Nederlandse literaire landschap ook een markante positie in.

(foto:www.petrina.nl)

Petra Teunissen
studeerde Nederlandse taal- en letterkunde aan de Rijksuniversiteit Leiden. Zij werkte als eindredacteur bij uitgeverijen van vakinformatie. Was voorzitter van het Louis Couperus Genootschap en publiceerde o.a. over Louis Couperus, Carry van Bruggen, Frans Coenen en Clare Lennart. In juni 2017 promoveerde zij op het proefschrift Voor ’t gewone leven ongeschikt. Een biografie van Clare Lennart. Maakte ook de website  www.clarelennart.nl en een wandeling rondom de schrijfster. Ze recenseert onder andere voor Tzum/literair weblog en Biografieportaal en is interviewer voor het live-programma Biografie op de Bühne. Haar tekstbureau draagt de naam Leven in woorden.

    Kaarten kopen

    12 kaarten resterend.

    16,00